COVID-19 döneminde şirketler hizmetlerini nasıl yürütüyor?

500'ün üzerinde BT ve geliştirme uzmanıyla yapılan ankete dayalıdır.

Atlassian tarafından yaptırılan yeni bir ankette, katılımcıların neredeyse tamamı (%96) çalışanlarının bir kısmının veya tamamının COVID-19 salgını nedeniyle uzaktan çalışmaya başladığını belirtti. Uzaktan çalışmaya anlık geçiş, organizasyonların yönetilme şeklini değiştirdi. Atlassian, ışıkları açık tutmakla görevli ekiplerin son değişikliklerden nasıl etkilendiğini anlamak için yola çıktı.

ABD genelinde 500'den fazla BT ve geliştirme uzmanı, ilk Incident Management anketinde deneyimlerini paylaştı. Anketin amacı, kuruluşların olay yönetimi süreçlerini nasıl yürüttüklerini, otomasyonun Incıdent Management üzerindeki etkisini ve gelecekteki planlarını ve yatırımlarını daha iyi anlamaktı. Burada, küresel salgının Incıdent Management ve her zaman açık hizmetlerin çalıştırılması üzerindeki etkisine daha derinlemesine bakılacak.

Hizmet talepleri ve kullanımı arttı.

Neredeyse bir gecede ofisler evlere kaydı. Bunun, çalışma programları ve üretkenlik üzerinde derin bir etkisi oldu ve Zoom ve Slack gibi araçların sürekli kullanılabilirliğini kritik hale getirdi. Anket, ankete katılanların yüzde 73'ünün üzerinde çalıştıkları hizmetlere yönelik talebin arttığını gördüğünü belirtti. Mart ayında, Atlassian temel ürünleri olan Jira Software, Confluence ve Jira Service Desk genelinde ücretsiz bulut sürümlerini duyuruldu. Bunu takiben, yeni kayıtların yaklaşık yüzde 125 oranında arttığını görüldü. Bulut ve uzak hizmetlere olan talebin bu artışına rağmen, kullanıcılar aynı düzeyde kullanılabilirlik bekliyor. BT ve geliştirme ekipleri, hizmetlerini çalışır durumda tutabilmek için olaylara hızla yanıt vermek, çözmek ve olaylardan öğrenmek için her zamankinden daha fazla araçlara ihtiyaç duyuyor. Bu zorlukla görevlendirilen ekipler, iş, sosyalleşme ve eğlence için güvenilen hizmetlerin isimsiz kahramanlarıdır.


Talebe rağmen teslimat ve yanıt süreleri yavaşladı.

Ankete katılanların yarısından biraz fazlası - yüzde 51 - olay yanıt sürelerinin uzaktan çalışmaya başladıklarından beri daha yavaş olduğunu bildirdi; Artan talep, müdahale ekiplerini olumsuz etkiliyor.

Hem sistemler hem de ekipler üzerindeki bu ilave baskı, başlangıçtaki SLA kurallarının yoğunluğu ve titizliğinin daha fazla incelenmesine yol açmış olabilir. Muhtemelen bu belirsizlik döneminde çok fazla ihtiyat nedeniyle, ankete katılanların yüzde 66'sı ekiplerinin yazılım teslim sıklığını yavaşlattığını bildirdi. Ekipler, yayın döngülerini yavaşlatarak ekstra kalite kontrolü eklemeye çalışıyorlar, ancak en son Ask-Me-Anything (AMA) panelindeki katılımcıların tartıştığı gibi, bu aslında daha yavaş geribildirim döngüleri ve paketlenmiş sürümler nedeniyle daha yüksek bir olay riski ortaya çıkarabilir.


Yeni normalde ilerlemek

Hiç şüphe yok ki, mevcut ortam, yalnızca birçok şirketin işinde kalma yeteneğini değil, aynı zamanda hizmetlerini sürekli olarak devam ettirmek ve işletmek için kullanılan uygulamaları da stres testine tabi tutmuştur. Bu zamanlarda hizmetlere olan talebin arttığını gördük ve şimdi geri çekilme zamanı değil. Dünyadaki en yenilikçi şirketlerden bazıları genellikle günde onlarca kez yazlılım geliştirme yapıyor ve kuruluşları bunu yapmaya devam etmeleri için teşvik ediyor. Sektörler, hizmetlerini sürekli olarak çevrimiçi tutarken değişim hızına ayak uydurmaya çalışırken bu çeviklik duygusu giderek daha önemli hale geldi. Bu arada, bu benzeri görülmemiş zamanlarda Atlassian'ın Incident Management yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Atlassian Incident Management Handbook'a erişebilirsiniz.

Atlassian Incident Management Handbook

Yorum ()

Haberler

Athena yeniliklerinden haberder olmak için email adresinizi listemize ekleyin.

Success! You've been added to our email list.
iletişim Bilgileri
  • Adres: Athena Bilişim Çözümleri Tic. Ltd. Şti. Kozyatağı Mah. Hüseyin Çelik Sok. Nail Ergin İş Merkezi No:7 D:9 Kadıköy / İstanbul

  • Telefon: +90 (216) 706 58 00

  • Haritada göster: Harita