Oracle UFRS16 Uyumluluk Çözümü

Oracle UFRS16 Uyumluluk Çözümü

Uluslararası Finansal Raporlama Standartları Komitesi(IASB) tarafından kiralamalar için belirlenen yeni raporlama standardı (UFRS 16 Kiralamalar), Türkiye'de Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu (KGK) tarafından 16 Nisan 2018 tarihli ve 29826 sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak 01.01.2019 tarihinde başlayan hesap dönemleri için zorunlu bir standart olarak duyurulmuştur.

UFRS16 Etki Analizi

UFRS 16'nın yürürlüğe girmesiyle, 2019 yılından itibaren, faaliyet kiralamaları da artık bilançoya taşınmakta ve eski uygulamadaki finansal kiralama ve faaliyet kiralaması ayrımı kiracı açısından ortadan kalkmaktadır.

Yeni standardı uygulayarak faaliyet kiralaması yapan şirketlerin ilgili kiralama sözleşmeleri için gelecekteki kira ödemelerinden yola çıkarak kiralama yükümlülüğü ve varlık kullanım hakkı muhasebeleştirmeleri gerektirmektedir.

(Değeri düşük kiralamalar ile 12 aya eşit veya daha kısa vadeli kiralamalar kapsam dışındadır.)

Oracle UFRS16 Uyumluluk Çözümü


Kiracı Açısından
UMS 17
UFRS 16
Yorum
Sınıflama
- Finansal Kiralama
- Faaliyet Kiralama
Finansal Kiralama Faaliyet kiralaması finansal kiralama gibi işleme alınacaktır
Bilançoda
- Finansal Kiralama Bilançoda
- Faaliyet kiralaması dipnotlarda
Tüm kiralamalar kiralama maliyetleri üzerinden bilançoda raporlanacaktır. Faaliyet kiralamaları da bilançoda raporlanacaktır.
Gelir Tablosunda
Kiralama Giderleri
- Amortisman Giderleri
- Kiralama Giderleri
Faaliyet giderleri azalmakta Finansman giderleri artmakta


Oracle UFRS16 Çözümü

UFRS16 Kiralamalar standardına uyumluluk gereksinimleri, Oracle tarafından Mülkiyet Yönetimi Modülü'ne yeni eklenen fonksiyonlar ile sağlanmaktadır. (R12.1.3+)

Oracle eBusiness Suite Mali İşler Modülleri lisanslarına sahip mevcut kullanıcılar ise, Mülkiyet Yönetimi modülünün sadeleştirilmiş ve varlık kiralamaları için özelleştirilmiş olan versiyonuna herhangi bir ek modül konumlandırması gerektirmeden, mevcut Finans uygulamaları üzerine konuya ilişkin gelen bir yama ile sahip olabilmektedir.Çözüm Adımları

Bu uygulamanın devreye alınması ile birlikte, ilgili süreç aşağıdaki adımlarla sürdürülebilecek bir altyapıya ulaşmaktadır

 1. Kiralama işlemlerinin girişi ve tamamlanması
 2. Kira sözleşmelerinin bakımı (Değişiklikler ve Düzenlemeler)
 3. Ödeme çizelgelerinin onaylanması
 4. Faturaların oluşturulması
 5. Fatura doğrulamaları ve muhasebeleştirilmeleri
 6. Dönem sonu tahakkuklarının ve normalizasyonların işlenmesi
 7. Raporlama
 8. Muhasebe oluşturma ve Genel Muhasebe transferi

Athena ile UFRS16 Uyumluluğuna Geçiş

Athena Billişim Çözümleri, uzman danışman kadrosu ile UFRS16 Kiralama Standartları kapsamında, 01.01.2019 sonrasında başlayan hesap dönemleri için faaliyet kiralamalarında geçerli yasal yükümlülüklerinin ve raporlama ihtiyaçlarının, Oracle Mülkiyet Yönetimi Modülü veya mevcut Oracle Finans lisanslamasına sahip kullanıcılar için, UFRS16 uyumluluk yamasının devreye alımı için gerekli analiz, kurulum ve test süreçlerini uçtan uca sunmaktadır.


Konuyla ilgili olarak detaylı bilgi ve ürün tanıtımları için info@athenabilisim.com adresinden bizlere ulaşabilirsiniz...

Yorum (0)

Haberler

Athena yeniliklerinden haberder olmak için email adresinizi listemize ekleyin.

Success! You've been added to our email list.
iletişim Bilgileri
 • Adres: Athena Bilişim Çözümleri A.Ş. Kozyatağı Mah. Hüseyin Çelik Sok. Nail Ergin İş Merkezi No:7 D:9 Kadıköy / İstanbul

 • Telefon: +90 (216) 706 58 00

 • Haritada göster: Harita