Yardım masanızı tam kapasitede mi kullanıyorsunuz?

Günlerce yavaş yavaş düşen sayfa yükleme sürelerinin ardından, bu da oldu: BT yardım masanız kapandı. Sunucuyu yeniden başlattığınızda, kesintiden kaynaklanan gelir kaybı ve üretkenlik kaybından bahsetmeye bile gerek yok, işle ilgili güvenilirliğinizi yitirdiniz

Çoğu BT ekibi, sorumlu oldukları sistemler hakkında güçlü bir algıya sahiptir ve zorlandıklarını fark ederek yukarıdaki gibi durumlardan kaçınırlar. İşte tam da bu yüzden yardım masanızın sınırlarını aştığına dair en yaygın ve kritik işaretleri belirlemek için bulguları bir araya getirdik.

1) Uygulamanız eskisi gibi performans göstermiyor

Kullanıcı tabanınız genişledikçe hizmet masanız her gün binlerce taleple doluyorsa, sonunda performansın kötüleştiğini fark etmeye başlayacaksınız. Bu olduğunda, yardım masanız yavaşlar - müşteriler ve temsilciler için sayfaların yüklenmesi daha uzun sürer, bu da onların üretkenliğini azaltır ve işleri yavaşlatır. Bir yandan, bu sahip olunması gereken iyi bir sorundur: son kullanıcılarınız, yanıtlar için uygulamanızı bir merkez olarak görüyor ve güveniyorlar. Öte yandan, herhangi bir kritik sistemde olduğu gibi, performans beklentileri daha yüksektir ve arıza sürelerinin maliyetleri daha yüksektir

2) Arıza süresi standart haline geliyor

Söylendiği gibi, servis kesintileri oluyor. BT ekipleri buna hazırlanır ve işletmeler buna (son derece) sınırlı dozlarda tolerans gösterir. Planlı veya plansız, kesinti süreleri yalnızca satış ve üretkenlik kaybı açısından değil, aynı zamanda marka ve itibar hasarı açısından da maliyetli olabilir. Kuruluşunuz, daha sık kesintiler veya makul olmayan uzun yükseltmeler nedeniyle kesinti süresinde bir artış yaşıyorsa, altyapınızı çok zorluyor olabilirsiniz.

3) Yeni hizmet masası taleplerine yetişmekte zorlanıyorsunuz

Bir ekip, talep yönetimi için bir hizmet masasını benimsedikten sonra, yardım arayanlar ve diğer hizmet sağlayan ekipler, bilgiyi merkezileştirmenin ve hizmet taleplerini standartlaştırmanın değerini hızlı bir şekilde görür. Kuruluşunuz genelinde hizmet masalarına olan talep arttıkça, bu talepleri karşılamak zor olabilir. BT'nin kuruluşun dört bir yanından olumlu geri bildirim aldığı bir konumdasınız, ancak yeni hizmet masalarını zamanında çalıştıramıyorsanız bu ivmeden yararlanamazsınız.

4) Uyum uğruna performanstan ödün veriyorsunuz

İç ve dış düzenlemelere uymak ve verileri güvende tutmak tartışılamaz. Bazı kuruluşlar için bu, bir kurumsal BT politikasına uymak anlamına gelebilir. Bazı endüstriler ve coğrafyalardakiler için ise bu genellikle GDPR ve HIPAA gibi devlet düzenlemeleri anlamına gelir. Uyumlu bir hizmet masası, hızlı, yüksek performanslı bir hizmet masasından üstündür. Bu nedenle, aracılar ve müşteriler düşük performansa maruz kalır ve yöneticiler, uyumluluk adına sıkıcı geçici çözümler oluşturmak zorunda kalır.

5) Uygulama yöneticileriniz bunalmıştır

Işığı açık tutmak için bir ITSM aracına güvenen kuruluşlarda, platformun performans göstermesini sağlayan her zaman bir yönetici (veya yönetici ekibi) vardır. Kullanım genişledikçe ve işletmeler büyüdükçe, karmaşıklık seviyesi de artar ve gerekli yönetici miktarı da artar. Kuruluşunuzdaki yöneticiler, yöneticiyle ilgili görevlerin zamanlarının daha fazlasını tükettiğini fark ederse, bu muhtemelen mevcut aracınızın kapasitesini doldurduğunun bir işaretidir.

Bu işaretler tanıdık geliyorsa ne yapmalı?

Yukarıdaki senaryolardan birini veya birkaçını yaşıyorsanız, muhtemelen yardım masanızın gerçekten gerekli olduğu ve kuruluşunuzun ihtiyaçlarının mevcut ITSM çözümünüzün sağlayabileceklerine karşı çıktığı noktaya ulaşmışsınızdır. Genellikle bu, mevcut araçlarınıza bir göz atmanın ve kuruluşunuzla birlikte büyüyüp büyüyemeyeceğini değerlendirme zamanının geldiği anlamına gelir. Kuruluşunuzun hizmet talebi yönetimini nasıl ölçeklendirebileceği konusunda bir plan yaparak, ciddi acı ve hasarlardan kaçınırken ekibinizin ihtiyaçlarını karşılayan bir çözüm seçebilirsiniz.

JIRA Service Desk Data Center ile hizmet sunumunu ölçeklendirme

Jira Service Desk Data Center ile büyüyen kuruluşlar, geniş ölçekte mükemmel hizmet sunmaya devam edebilir. Data Center modeli, yüksek kullanılabilirlik, sıfır kesinti süresi ve dağıtılmış yüke sahiptir, bu da ekiplerin, yükseltmeler ve indeksleme sırasında bile kesintisiz erişime sahip olduğu anlamına gelir. Beklenmedik bir donanım arızası durumunda, Jira Service Desk, işletmenizin mümkün olan en kısa sürede kurtarılmasını ve çalışmaya devam etmesini sağlamak için tasarlanmış aktif-aktif kümeleme, yerleşik felaket kurtarma araçları ve sıfır kesinti süreli yedeklemeler sunar.

Haberler

Athena yeniliklerinden haberder olmak için email adresinizi listemize ekleyin.

Success! You've been added to our email list.
iletişim Bilgileri
  • Adres: Athena Bilişim Çözümleri A.Ş. Kozyatağı Mah. Hüseyin Çelik Sok. Nail Ergin İş Merkezi No:7 D:9 Kadıköy / İstanbul

  • Telefon: +90 (216) 706 58 00

  • Haritada göster: Harita